AKUPUNKTURA CZ. III

„Siła witalna” (odpowiednik hinduskiej prany) krąży zawsze tymi samymi ścieżkami, które rzutują na zewnątrz, tworząc na powierzchni ciała, na skórze pasy (tak zwane południki), z których każdy sprzęgnięty jest z jednym jakimś głównym wewnętrznym narządem. Takich dróg witalnych mądrość chińska wykryła 14.

Tak na przykład południk płucny biegnie od dołka pod- obojczykowego pod pachą wzdłuż wewnętrznej powierzchni ramienia aż do opuszki pierwszego palca dłoni (kciuka). Południk jelita grubego biegnie od nasady nosa boczną stroną szyi, a później zewnętrzną powierzchnią ramienia aż do czubka palca środkowego.

Południk żołądka – od nosa poprzez skroń zbiega do dołu na kąt żuchwy, stąd na szyję i przez piersi, brzuch, zewnętrzną stronę nogi aż do drugiego palca stopy. Południk śledziony – od brodawki piersiowej przez brzuch do wewnętrznej strony uda i na dół aż do palucha.

Południk serca zaczyna się w dołku pachowym i biegnie wewnętrzną powierzchnią ramienia do opuszki piątego palca. Południk jelita cienkiego – od ucha do łopatki, potem zewnętrzną powierzchnią ramienia do piątego palca.

Południk pęcherza – od czoła do potylicy, w dół do centralnej linii kręgosłupa, następnie w bok do rogu łopatki, znów w dół i stroną tylną nóg aż do pięty. Południk nerek – od obojczyka przez pierś, brzuch aż do podeszwy.

Południk zastawek sercowych – ód pachy lewej wewnętrzną powierzchnią ramienia do małego palca. Południk pęcherzyka żółciowego – od twarzy poza ucho, wyrostkiem mostkowym do potylicy, stąd do przodu na mostek i w dół brzuchem do wewnętrznej strony uda, i do czwartego palca stopy.

Południk wątroby – od pachy przez pierś po wewnętrznej powierzchni uda aż do palucha. Południk naczyń narządów rodnych – od perineum poprzez środek brzucha do warg sromowych. Południk naczyń krwionośnych – od górnego podniebienia do tyłu i linią kręgosłupa do kości ogonowej. Południk „trójakcji” (jest to synteza systemów: oddechowego, trawiennego i rozrodczego) – od zewnętrznego łuku brwiowego w dół na tył ucha, zewnętrzną stroną szyi, górą ramienia na tylną powierzchnię ręki aż do opuszki trzeciego palca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>