Działanie czakr

Życiem każdego ustroju wg jogi rządzą emocje wynikłe z bodźców instynktu lub rozumu. Pośrednikiem pomiędzy bodźcami emocjonalnymi a ciałem fizycznym są tak zwane czakry, czyli lejki wibrującej prany. Przeszywają one ciało fizyczne spiralnie od powierzchni skóry aż do kręgosłupa lub któregoś z gruczołów. Każda czakra ma swoje indywidualne pole działania. Zarządza procesem wydzielania gruczołu albo kilku gruczołów. Wchłaniana przez czakrę emocja przenosi się natychmiast na odnośny gruczoł, powodując osłabienie lub pobudzenie jego akcji. Prócz tego w zasięgu każdej czakry leży parę kręgów z ich nerwowymi ganglionami. Czakry należą do planu eterycznego.

Rozpatrzmy z grubsza działanie czakr. Jest ich podobno ogółem kilkanaście, ale zasadniczych (głównych) siedem. Wszelkie objawy zachwiania równowagi emocjonalnej biorą początek z Plexus Solaris (splot słoneczny), czyli tak zwanej czakry żółtej (złotej) jest to centrum systemu wegetatywnego. Tuż obok leży czakra dodatkowa, zarządzająca funkcją śledziony i trzustki, a więc wpływa ona na działalność adrenaliny. Czakra wychodząca ze szczytu głowy (fioletowa) rządzi wyższymi aspiracjami. W przypadkach przeciętności jest niedorozwinięta, ale ogromnie wrażliwa na wszelkie czynniki pochodne tej sfery, jak: hipnotyzm, magnetyzm ludzki, a także wszelkie narkotyki. Łatwo też zadziałać na nią wpływem czarnej magii lub wyrafinowanego seksu. Ta czakra jest ogniskiem samostanowienia jaźni. Najdziwniejsze może się wydać, że tej rozumowo-duchowej czakrze odpowiada identyczną akcją czakra ogonowa, położona tuż nad odbytnicą. Te dwie czakry współpracują ściśle na polu twórczości intelektualnej oraz seksu. Inne emocje natury aktywnej, lecz bardziej zaplanowane, pochodzą od czakry serca (zielonej). Siła woli i koncentracja myśli płyną od czakry brwiowej. Głębsze problemy z pragnieniem ich wypowiedzenia zależą już od czakry krtaniowej (błękitnej). Każda czakra – i to jest ważne! – w akcji swojej przebiega wyznaczonym przez naturę segmentem kręgosłupa. Czakry wystają nieco swym okrągłym ujściem ponad granicę fizycznego ciała, tworząc jak gdyby kielichy guzowate kipiącej prany. Bardziej wytrenowane i czułe w dotyku palce potrafią podobno wyczuć te guzy. Pod względem wyczulenia najzdolniejsi bywają ślepcy. Nawiasem mówiąc, Hindusi utrzymują, że i glob ziemski ma swoje czakry, które koncentrują energię kosmiczną. Jest ich również siedem: jedna mieści się u stóp piramidy Cheopsa pod Kairem, druga w miejscu biblijnego raju, to znaczy w rozwidleniu łączącym wody Tygrysu z Eufratem. Trzecia w delcie Gangesu. Umiejscowienia czakry czwartej, piątej i szóstej autor nie mógł ustalić, ale siódma czakra ziemska mieści się podobno u nas, na… Wawelu. Czakry ziemskie wpływają na rozwój intelektu i sprzyjają twórczości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>