Kontynuacja metod profesora Niehensa

Może by dr J.S. kontynuował metody profesora Niehensa w całej pełni, ale nie ma ku temu warunków, jest on wszak tylko polskim uchodźcą, a przy tym człowiekiem bez interesownym. Żaden idealista gotówki nie ubił. Leczy więc dr J.S. swoich pacjentów dalej krwią pobieraną od młodych dawców, a najczęściej preparatami suchymi z probówek produkcji francuskiej lub szwajcarskiej. Jeżeli choroba nie poddała się renowacji młodej krwi i doktorowi J.S. opadały ręce, a on z całej duszy chciałby pacjentowi dopomóc, zostawała mu wówczas jeszcze jedna, ostatnia nadzieja: Waleria Sikorzyna. Nasz polski, rodzimy fenomen. Ale o niej potem.

Mówiliśmy o wstrzykiwaniu krwi młodej do żył człowieka starego, o wstrzykiwaniu jej w okolice chorego narządu, ale to nie było i nie jest zjawiskiem rewelacyjnym. Do wszystkich podanych w tej książce wiadomości należy podchodzić krytycznie. Na wstępie bowiem było powiedziane, że cechą najwyższej mądrości lekarza winna być obiektywnie krytyczna umiejętność wyłuskiwania z każdej informacji garści potrzebnej prawdy. Wydaje mi śię, że odmłodzenie, a nawet „odświeżenie” organizmu starego mogłoby nastąpić wskutek przelewu bardzo wielkiej ilości krwi, nie tylko dzięki niewinnym zastrzykom. Co do lokalnych wszczepień podskórnych, to owszem, jest to metoda stara jak świat. Wszakże niczym innym nie są nasze, tak dobrze w Polsce znane, bańki. One to wyciągają, wysysają krew z drobnych naczyń do tkanek podskórnych, a mówiąc naukowo, jest to znana od dawien dawna tak zwana autohema- toterapia, stosowana masowo w czasach, kiedy nie mieliśmy jeszcze udoskonalonych metod laboratoryjnych do wykrywania rodzaju bakterii czy wirusów nas atakujących. Po prostu nie wiedząc, jaki zarazek wtargnął do organizmu i spowodował u nas gorączkę lub owrzodzenie, zastrzykiwaliśmy własną krew pacjenta, w której, oczywiście, musiały być zawarte te nieznane czynniki chorobotwórcze. Historia baniek jest bardzo, bardzo stara i liczy chyba tysiące, lat.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>