Lekarze wodolecznicy

Czymże tłumaczyć to pozornie dziwne zjawisko? Oczywiście tym, że ruch kończyn sprowadza ich ukrwienie, a więc tym samym odprowadza krew i napięcie od mózgu. Powyższa procedura, oczywiście, nie zawsze przebiega tak prosto i idealnie, gdyż nie każdy osobnik jednakowo reaguje na bodźce. Po to, aby tak było, potrzebna jest idealna neuro- psychiczna równowaga. Jeżeli jej nie ma, to reakcja na polanie wodą może być wręcz odwrotna. Dlatego stosując wodolecznictwo, trzeba bacznie obserwować skórę pacjenta. Nienormalny tryb życia (co się obecnie trafia tak często), jak siedzenie całodzienne przy biurku albo za kierownicą samochodu, przysparza wiele kłopotów. Występują tak zwane zastoje płynów organicznych i „siły życiowej” (prany), wskutek czego narządy nie odżywiają się normalnie i nie oddychają należycie. Przede wszystkim powstają wówczas rozdęcia żył w nogach (żylaki), rozszerzenie płucne sprawiające trudność w oddychaniu, jednym słowem, wytwarza się błędne kolisko: nadmiar pracy umysłowej – przeładowanie mózgu przeładowanie mózgu – neurastenia i nerwice neurastenia i nerwice – upośledzenie krążenia upośledzenie krążenia – przekrwienie mózgu.

Reakcja lokalna na polanie wodą sięga bardzo głęboko, aż do narządów wewnętrznych. Na przykład zlokalizowany natrysk zimnej wody na brzuch wywołuje perystaltykę jelit, aż do nagłej biegunki włącznie. Wymycie zimną wodą dłoni wywołuje pragnienie natychmiastowego oddania moczu.

Wielu lekarzy wodoleczników przywiązuje wielką wagę do temperatury zabiegów. Jeżeli chodzi o doraźny, jedncjra- zowy efekt, to istotnie należy zastanowić się nad temperaturą, ale przy kuracji planowej, obliczonej na dnie, tygodnie, a nawet miesiące, nie ma najmniejszego znaczenia, czy będziemy stosowali wodę zimną, czy mocno ogrzaną, byleby nie neutralnej temperatury. Nie należy zbytnio przejmować się i przeceniać pierwszych lokalnych reakcji. Dopiero zsumowanie takowych daje prawdziwy efekt. Jeśli, dajmy na to, w przypadku bezsenności zimna kąpiel (natrysk) lub gorąca spowodowała sen, to nie znaczy bynajmniej, że powtarzanie tych samych zabiegów uleczy na stałe pacjenta. Bardzo często powtórzenie pogorszy jeszcze bezsenność.

Dlatego w celach leczniczych bardzo rzadko stosuje się kąpiel całkowitą. Skuteczniejsze jest polewanie wybranych części ciała według ustalonego planu. Całkowitą powierzchnię ciała dzielimy na strefy: centralną – głowa, kark i kręgosłup obwodową – ramiona, pierś, brzuch, nogi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>