Niemiecki Instytut Badań Medycznych

W innym przypadku mężczyzna lat czterdziestu skarżył się na bóle pod mostkiem. Aparat dr. Voila wołał o operację wrzodu żołądka. Chirurg nie zgadzał się. W końcu jednak pacjenta wzięto na stół, ale już za późno. Perforacja spowodowała śmierć.

Niemiecki Instytut Badań Medycznych zaakceptował oficjalnie aparat diagnostyczny dr. R. Cronna i C. Overhofa z Bad Homburga, skonstruowany podobną metodą, co aparat dr. Voila. Tu także pałeczka dotyka różnych punktów ciała, ale do trafnego i pewnego orzeczenia potrzebne jest dotknięcie aż 200 takich refleksyjnych punktów. Jeżeli strzałka manometru reaguje zbyt ostro, można za pomocą specjalnych regulatorów doprowadzić ją do normy, przez co automatycznie leczy się chorobę.

Oczywiście, nie wszystkie choroby w jednakowym stopniu reagują na taką bodźcową terapię. Najwrażliwsze są choroby nerwowe, jak: depresja, bóle głowy, chroniczne zmiany ciśnienia krwi, serce, naczyniowe kamice, bezsenność i tym podobne.

Jeżeli może być dziś jeszcze mowa o terra incognita w anatomii lub fizjologii człowieka, to jest nią właśnie cały układ wegetatywny, czyli po prostu: „unerwienie życia”. Jest to sieć pajęcza nerwów wegetatywnych, niezależnych od naszej woli. Jej centrum leży w mózgu, ale istnieje wiele splotów, czyli stacji rozdzielczo-nadawczych, z których splot słoneczny (Plexus Solaris), leżący przed kręgosłupem za dołkiem żołądkowym, odgrywa według medycyny orientalnej czołową rolę, której jeszcze nasza medycyna należycie nie doceniła. Drogi rozchodzenia się sygnałów wegetatywnego układu nie są też definitywnie określone i wciąż sprawiają niespodzianki. Na przykład taki wypadek : pewien dr chemii A.F. zgłosił się do kliniki ze skargami na szalone bóle w ramieniu powodowane ruchem ręki lub palców. Ten stan doprowadził do porzucenia przez niego pracy. Chory nie był w stanie uchwycić nawet ołówka. Kliniczne i laboratoryjne badania nie dały żadnego rezultatu, dopiero jeden z lekarzy zwrócił uwagę na świeżą bliznę na policzku pacjenta. Czas powstania tej blizny ściśle odpowiadał powstaniu skurczów ramienia. Kiedy eksperymentalnie zastrzy- knięto w bliznę nowokainę, skurcze natychmiast ustały. Innym razem zastrzyk nowokainy w bliznę na skroni wpłynął na usunięcie stanu zapalnego w stopie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>