Organiczna potrzeba muzyki

Sprawa doboru muzyki do indywidualnych charakterów i zachowań psychicznych, to problem niezmiernie trudny, wymagający nie tylko fachowego doświadczenia, ale i fanatycznego oddania się idei. Tu nie wystarcza jedynie doskonała znajomość tematu. Lekarz musi być przede wszystkim Człowiekiem przez wielkie „C” i podchodzić do sprawy z sercem, a nie z obowiązku.

Organiczna potrzeba muzyki najdobitniej wyraża się w samorzutnej wytwórczości instrumentów muzycznych. Ta wytwórczość rozpoczęła się już od zarania ludzkości, a ewolucję jej możemy śledzić nawet dziś. Kto miał styczność z życiem ludów prymitywnych w głębi Afryki lub gdzieś na wyspach Polinezji, ten na każdym kroku i przy każdej okazji natrafiał na jakiś mniej lub bardziej dziwaczny instrument muzyczny. Nie ma też takiego materiału w naturze, który by nie został wykorzystany przede wszystkim właśnie w tym celu. Tam, gdzie jest obfitość lasów bambusowych, wygrywają na fujarkach i fletach bambusowych. Gdzie nie staje tego drzewa, a nawet grubszej trzciny, tam wykręcają z kory „trębity”, jak w Etiopii, Tyrolu czy naszych Karpatach. Na terenie Afryki, gdzie w życiu codziennym króluje niepodzielnie tykwa, wszystkie flety i trąbki, bębny i for- tepianiki z tej tykwy się wyrabia. Wężowe skóry służą za membrany do bębnów. Na wyspach Polinezji oraz innych wyspach Pacyfiku wielka obfitość muszli dyktuje produkcję przeróżnych okaryn z tego właśnie materiału. Wśród plemion nomadycznych znowu, u Masajów czy Tuaregów, czołową rolę odgrywa róg bawoli, jednym słowem wszędzie, na każdym kroku, zauważamy nieodparte dążenie człowieka do muzycznego wyrazu. Nie istnieje taka uroczystość ani żaden rytuał, gdzie by najważniejszej roli nie odgrywała muzyka. Nie ma czarodzieja, który by nie mruczał swoich magicznych zaklęć przy akompaniamencie jemu tylko znanych melodii. Często towarzyszą jeszcze temu rytualne tańce. Jednym słowem: muzyka, muzyka i jeszcze raz… muzyka!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>