Stosowanie bursztynu

Użycie: Kawałki bursztynu rodzimego spłukać i wsypać je do 3/4-litrowej flaszki w ilości 50 g. Zalać spirytusem rektyfikowanym. Po 10 dniach płyn jest gotowy do użytku. (Po opróżnieniu flaszki bursztyn wyjąć, sproszkować i znowu zalać spirytusem do ponownego i już ostatniego użycia.) Płyn nie nabiera żółtego koloru, ale jest z lekka opalizujący. Bóle głowy także często się leczy zwykłym pocieraniem czoła i skroni kawałkiem bursztynu (przepis C. Klimuszki).

Hubę brzozową zbierać trzeba w październiku w Puszczy Białowieskiej, w lasach augustowskich lub olsztyńskich. Wyciąg z niej pity łyżeczkami leczy nowotwory. Do leków „cudownych” wg C. Klimuszki należy także mieszanina ziół, która niezawodnie leczy padaczkę, warto więc tym zainteresować szersze społeczeństwo. Recepta:

– Strob. Lupuli (szyszka chmielu) 150 g

– Cort. Salicis (kora wierzby) 150 g

– Hb. Hyperici (dziurawiec) 150 g

– Fol. Urticae (pokrzywa) 150 g

– Fol. Juglandis (orzech włoski) 150 g

– Fol. Melissae (liść miodówki) 150 g

– Rad. Bardanae (korzeń łopianu) 150 g

– Rad. Symphyti (korzeń żywokostu) 150 g

– Rad. Valerianae (korzeń kozłka lekarskiego) 150 g.

Zmieszać i każdorazowo jedną łyżkę stołową kopiastą zalać wrzątkiem, po czym odstawić na 3 godziny w ciepłe miejsce, przecedzić i pić z lekka podgrzane 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem. Następnie brać kąpiele co drugi dzień w następującym płynie. Recepta:

– Cort. Salicis (wierzba) 400 g

– Tr. Juniperi (jagody jałowca) 400 g

– Rhz. Calami (kłącze tataraku) 1200 g.

Zmieszać i na każdą kąpiel brać 100 g plus 2 litry wody i gotować przez 10 minut, potem odstawić na pół godziny, później wlać do wanny niegłębokiej. Kąpiel ma trwać 15 minut. Z tego widzimy, że niekoniecznie 38 gatunków kwiatów uzdrawia ludzkość. Słuchając najlepszych rad i metod, należy być obiektywnym i krytycznym, podchodzić do rzeczy eksperymentalnie, na tym właśnie polega wielka mądrość dobrego lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>