W leningradzkim Instytucie Medycyny Eksperymentalnej profesor D. Speranskij wkładał w rozmaite części mózgu psów kryształki szkła. Zależnie od umiejscowienia tych sztucznych zadrażnień psy zapadały na bardzo różne choroby, takie jak: owrzodzenie żołądka, zapalenie płuc, a nawet… szkorbut. Profesor Speranskij doszedł do wniosku, że każdą chorobę można byłoby uleczyć, poznając tylko punkt jej refleksji w mózgu. Tymczasem na podstawie eksperymentów opracował metodę leczenia pourazowych wstrząsów mózgu, polegającą na wstrzykiwaniu nowokainy w potylicę.
Wszelka zmiana w normalnej odbiorczości zmysłów odbija się na funkcji związanego z nimi organu i odwrotnie. Na przykład zaburzenia wątroby i żółci mogą być powodem mglistości widzenia (glony).
Prócz diagnozy wypływającej z precyzyjnego wyczuwania rozlicznych pulsów lekarz chiński bacznie obserwuje zmiany w zabarwieniu skóry. Najbardziej charakterystycznym miejscem do takiej obserwacji jest twarz, szczególnie czoło i miejsca pod oczami, a także doły pachowe. Z obserwacji wyciągnąć można następujące wnioski:
Zaróżowienie tych miejsc świadczy o zaburzeniach w funkcjonowaniu serca lub jelita cienkiego. Odcień żółty sygnalizuje zaburzenia w śledzionie lub żołądku. Zaciemnienie świadczy o zaburzeniu w nerkach lub pęcherzu. Odcień błękitny świadczy o zaburzeniu w wątrobie i pęcherzyku żółciowym.
Akupunktura przejmuje też na siebie przede wszystkim rolę anestezji. W tej dziedzinie nie ma dziś idealniejsze- go środka. W Chinach 90% najpoważniejszych operacji obywa się bez innej narkozy. Korzysta się tam jedynie z umiejętnych, fachowych nakłuć. Takie operacje dają pełnię gwarancji bezpieczeństwa, bez żadnych komplikacji, a okres rekonwalescencji skraca się do minimum.
Leave a reply