Zmiany, jakie zachodzą w kobiecie w okresie jej przekwitania

Wśród powodów zaburzeń kobiecych spotykamy często zmianę pracy, opuszczenie domu rodzicielskiego, niepokój o ciążę albo nawet… ciążę urojoną. W tych przypadkach bardzo dobre rezultaty dają lekkie seanse hipnotyczne. Innym bardzo częstym zaburzeniem kobiecym jest nadmierne krwawienie lub krwawienie nieregularne. Tu też należy bacznie obserwować stan psychiczny chorej. Notowany był na przykład ciekawy wypadek, kiedy nerwowa i bojaźliwa panna młoda nagle dostała krwotoku przed samą nocą poślubną. Innym razem miesiączka pojawiała się każdorazowo z lęku przed zbliżeniem z nie kochanym już mężem, podczas gdy natychmiast ustawała podczas spotkania z kochankiem. Angielski lekarz ginekolog i psycholog, George Newbold, twierdzi, że większość krwotoków macicznych w jego bardzo bogatej praktyce spowodowana była szczególnym jakimś zmartwieniem, lękiem czy emocją. W jednym z takich wypadków psychoanaliza wykryła, że kobiety cierpiące na bóle miesięczne, a także na obojętność seksualną, często zawdzięczają ten stan opacznemu wychowaniu przez matkę, która od dziecka wmawiała im, że stosunek seksualny przynosi wstyd i ból, że należy się wystrzegać okazywania satysfakcji z tego powodu, że okazanie rozkoszy kwalifikuje kobietę do prostytucji.

Zmiany, jakie zachodzą w kobiecie w okresie jej przekwi- tania (45-55), zależą oczywiście od wysychania żeńskiego hormonu (oestryny) – produktu jajników, ale wszystkie symptomy temu towarzyszące są pochodzenia neuropsy- chicznego, np.: newralgiczne bóle wędrujące, uderzenia krwi do głowy, ogólna irytacja, czasami samokrytyczna depresja lub melancholia, nierzadko dochodzi jeszcze do tego lęk nowotworu. To wszystko łatwo się usuwa sugestią i lekką hipnozą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>